HYUNDAI MOTORSPORT SI THIERRY NEUVILLE – PRIMUL PODIUM DIN ACEST SEZON

Date

• Thierry Neuville a avut un parcurs bun si s-a clasat pe locul secund, belgianul acumuland si trei puncte suplimentare in Power Stage;

• Oliver Solberg s-a clasat pe locul al saselea, iar Ott Tänak a luat maximum de puncte in Power Stage.

Hyundai Motorsport a obtinut prima clasare pe podium in acest sezon din Campionatul Mondial de Raliuri FIA (WRC), dupa ce Thierry Neuville si Martijn Wydaeghe au incheiat pe pozitia secunda in Raliul Suediei, etapa a doua din 2022.

Thierry Neuville si Martijn Wydaeghe au incheiat etapa din Suedia pe locul secund, fiind implicati inca din prima zi a raliului in lupta pentru un loc pe podium. Pentru Neuville acesta este cel de-al patrulea podium din Raliul Suediei, dupa locul al doilea obtinut in 2015, respectiv victoria din 2018 si locul al treilea din 2019.

Ma bucur pentru ca am reusit sa incheiem pe podium aici in Suedia. Este primul podium pentru noi in era hybrid. Am observat ca suntem rapizi, iar la finalul zilei de vineri am fost chiar pe prima pozitie la general. Dupa aceea, a fost mai dificil sa identificam cele mai bune setari, dar a fost suficient sa ramanem in lupta pentru un loc pe podium. Acum avem timp sa ne pregatim pentru etapa din Croatia si as vrea sa le multumesc tuturor celor din echipa pentru tot ceea ce au facut. Mai avem multe de imbunatatit, dar rezultatul de aici ma face sa fiu mai optimist”, a declarat Thierry Neuville.

Daca in prima zi a raliului, Oliver Solberg si Elliott Edmondson au reusit sa se mentina in lupta pentru un loc pe podium, in ziua a doua echipajul Hyundai Motorsport a pierdut timp din cauza unor probleme mecanice. In final, Oliver Solberg s-a clasat pe locul al saselea, acumuland puncte importante pentru echipa in clasamentul constructorilor.

Din pacate, am facut mici greseli in Power Stage si nu am reusit sa mai acumulez puncte suplimentare. Chiar daca am avut unele probleme, ma bucur pentru ca am avut ocazia sa concurez in cursa de casa pentru prima oara in WRC. As vrea sa multumesc intregii echipe pentru munca depusa. Chiar daca imi doream o clasare mai buna, sunt multumit pentru ca stiu ca avem o masina rapida. Cu siguranta vom obtine rezultate mai bune pe viitor”, a mentionat Oliver Solberg.

Ott Tänak si Martin Järveoja au iesit din lupta pentru victorie inca din prima zi, din cauza unei probleme la sistemul hybrid. Echipajul estonian a revenit insa pe probe si s-a impus in Power Stage, performanta care  le-a adus un bonus de cinci puncte.

A fost un frustrant si sunt dezamagit. Singurul lucru pozitiv este ca avem o masina competitiva, dar, din pacate, nu am acumulat multe puncte. Desi nu am putut influenta rezultatul final, ma bucur pentru ca munca echipei a fost recompensata totusi cu o clasare pe podium”, a declarat Ott Tänak.

Dupa primele doua etape din acest sezon, echipa Hyundai Motorsport se afla pe locul al treilea in clasamentul constructorilor, cu un total de 47 de puncte. Thierry Neuville are 32 de puncte si se afla pe pozitia a doua in clasamentul pilotilor, Oliver Solberg pe cea de-a zecea cu opt puncte, in timp ce Ott Tänak este pe locul al 11-lea cu cele cinci puncte obtinute in Suedia.

Locul al doilea este ca o victorie pentru noi acum, mai ales dupa dezamagirea din Monte-Carlo. Ma bucur pentru ca am incheiat pe podium, dar stim ca mai avem multe lucruri de imbunatatit. Le multumesc tuturor celor din echipa pentru ca au muncit enorm in ultima perioada si sper ca acest rezultat sa marcheze revenirea noastra in lupta pentru victorii”, a adaugat Julien Moncet, directorul echipei

Urmatoarea etapa din Campionatul Mondial de Raliuri este programata in perioada 21 – 24 aprilie si se va desfasura pe probele speciale de asfalt din Croatia.